Տնային աշխտանք

Հայկը 15-կգ ծիրանի համար վճարեց 360 դրամով ավելի քան Արան 12 կգ-ի համար։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքան է վճարել իր գնած ծիրանի համար։

Լուծում

15-12=3

360:3=120

 120×15=1800

120×12= 1440               ՊատՀայկ-1800   Արա-1440․՝

Խանութը Iօրը վճարեց 24 արկղ վարունգ իսկ II օրը՝ 20 արկղ։Քանի կգ վարունգ վճարեց խանութն այդ երկու օրում եթե II օրը վճարեց 120 կգ-ով պակաս քան առաջին օրը։

24-20=4

120:4=30

30×24=720

30×20=600

720+600=1320        Պատ․՝1320կգ․։

Սոնան 7 տուփ կարագի համար վճարեց 680 դրամով ավելի քան Աննան 5 տուփի համար։ Աղջիկներից յուրաքանչյուրը որքան վճարեց իր գնած կարագի համար։

7-5=2

680:2=340

 340×7=2380

340×5=1700    Պատ․՝ Սոնա-2380  Աննան-1700

Оставьте комментарий