18.11.2021

Գտեք ամենափոքր ընդհանուր բազմապատիկը

135;5=5x3x2x5=135

135 5                                     5  5

30  3                                     1

10  2

5    5

Продолжить чтение «18.11.2021»

Отчего опадают листья?

Быстро пролетело лето. Оно всегда проходит быстро. Солнце спряталось в тучах. Да и светило оно уже не так сильно. И вот тогда на дереве проснулся самый нижний лист и почувствовал, что ему мало света. Пошевелился он на ветке и сказал тому листу, что над ним: „Подвинься немного, а то мне света не хватает”. А тот ему отвечает: „Ты что, не видишь, что у меня его тоже мало?” Тут вмешались соседние листья и закричали верхним: „Эй, вы, верхние, раздвиньтесь немного, а то до нас свет не доходит!” А те им в ответ: „Успокойтесь! Вы там внизу ничего не видите, а нам сверху видно, что осень пришла! Теперь света всем мало будет”. Не поверили этому нижние листья и стали кричать ещё сильнее. Верхние листья от них не отставали. И так раскричались, что поссо рились и полетели на землю – подальше от соседей. А как же, спросите вы, последний лист? Тот почему на дереве не остался? Ведь ему не с кем уже было ссориться. Конечно, не с кем, но вы попробуйте в одиночестве пожить. Тоже, наверное, на месте не усидите…

17․11․2021

Գտնել թվերի ամենամեծ ընհանուր բաժանարար նշանակում է թվերը վերլուծել պարզ արտադրիչների,վերցնել թվերի ընհանուր արտադրիչները  և բազմապատկել իրար 

977.Գտեք թվերի ամենափոքր ընդհանուր բազմապատիկը

[18և32]=2x2x2x2x2x3x3=288

18   2                32 2

9      3               16 2

3      3               8   2 

1                        4   2

                          2   2

                          1

[24և6]=3x2x2x2=24

24  3                        6 2

8    2                         3 3

4    2

2   2

1        

[75և15]=3x5x5=75

75   3             15  3          

25   5              5   5

5     5              1

1

[16և36]=2x2x2x2x3x3=144

16  2               36  2

8    2                18 2

4    2                 9  3

2    2                 3  3

1                     1

[27;12]=3x3x3x2x2=108

27 3      12 2

9   3       6  2

3   3       3  3

1            1

[36;64]=2x2x3x3x2x2x2x2=576

36 2      64 2

18 3     32  2

6   2      16 2

3   3       8  2

1            4  2

              2  2

              1

[70;90]=7x2x5x3x3=630

70 7          90 3

10 2          30 3 

5   5          10 2

1                5  5

                  1

[132;77]=2x2x3x11x7=924

132 2           77 7

66   2           11  11

33   3           1

11   11

1

[45;81]=3x3x5x3x3=405

45 3                               81 3

15 3                               27 3

5   5                               9   3                            

1                                    3   3

                                      1

  200;125=2x2x2x5x5x5=1000

200 2                             125 5

100 2                             25   5

50   2                              5    5

25   5                              1

5     5

1

65;39=5x13x3=195

65 5                                   39  3

13 13                                 13  13

1                                        1

1;100=1x2x2x5x5=100

1 1    100 2

1        50  2

          25  5

          5    5

          1

981Լոգասենյակի պատը որն ունի քառակուսու ձև,երեսապատված է ուղղանկյունաձև  հախճասալիկներով որոնցից ամեն մեկի երկարությունը 30սմ է իսկ լանությունը 27սմ։Ամենաքիչը ինչ երկարություն կարող է ունենալ լոգասենյակի պատը։Լուծում

30 3             27 3               30;27=3x2x5x3x3=270   Պատասխան՝270

10 2             9    3

5   5             3   3

1            1

989․2լիտրանոց և3լիտրանոց  անոթներով տեղափոխում են 80լ արևածաղկի ձեթ։Երկուլիտրանոց անոթները  նունքան են որքան 3լիտրանոցները։Ընդամենը քանի անոթ է օգտագործվում։

990. Մրցավազքի երկու առաջատար մեքենաները որոնցից երկրորդն առաջինից 80կմ հետ էր մնում, ընթանում էին 90կմ/ժ արագությամբ: Երբ երկրորդ մեքենային մինչև վերջագիծը մնացել էր 440կմ այն մեծացրեց իր արագությունը և երկու մեքենաները վերջագծին հասան միաժամանակ: Որքանո՞վ մեծացավ երկրորդ մեքենայի արագությունը:Լուծում

991. Երեք հողամասից առաջինի մակերեսը 300 հա է, երկրորդինը 2 անգամ մեծ է առաջինի մակերեսից, իսկ երրորդի մակերեսը 6 անգամ փոքր է առաջին և երկրորդ հողամասերի մակերեսների գումարից: Որքա՞ն է երրորդ հողամասի մակերեսը։լուծում 300×2=600 600+300=900 900×6=150     Պատասխան՝150 հա․

16.11.2021

Պարզ թվեր կոչվում են այն թվերը որոնք բաժանվում են իրենց և 1-ի օրինակ 2,3,5,7,11․17․19․23,29,31

Բաղադրյալ կոչվում են այն թվերը որնք բացի իրենցից և մեկից բացի ունեն ելի բաժանարարներ օրինակ 4,6,8,10,12,14,16,18

951.Գտեք հետևյալ թվերի բոլոր ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարները

          18և24=2․3=6

   18  2      24 3

    9   3       8  2

    3   3       4  2

  1.        2     2
  2.  

18և9=3.3=9

18 2      9   3

9   3      3   3

3   3      1

1

15և25=5

15  3      25   5

5    5       5    5

1              1

14և58=2

14   2            58   2

7     7            29   29

1                   1

12և32=2.2=4

12   2       32    2

6     2       16    2

3     3        8     2

1                4    2

                  2    2

                  1

17և25=1

17  17        25  5

1               5     5

                 1

952. Գտեք հետևյալ թվերի բոլոր ամենամեծ ընդհանուր բաժանարարները

4;14=2

4 2            14 7

2 2              2 2 

1                 1

36;24=2x2x3=12

36 2                 24   2

18  2               12   2

9     3                  6  2

3     3                  3  3

 1                         1

21;22=1

21 3          22 2

7  7           11 11

1                 1

55;33=11

55 5                    33 3

11 11                  11 11

1                         1 

64;42=2

64 2             42 2

32 2             21 3

16 2              7   7

8  2             1

4  2

2  2

1

27;45=3×3=9

27 3     45 5

9  3       9   3

3   3       3  3  

1            1

960․Կատարիր գործողությունը

(81×99):11=729

1)81×99=8019

2)8019:11=729

(72×35):12=210

1)72×35=2520

2)2520:12=210

(336×571):42=4568

1)336×571=191856

2)191856:42=4568

(9900:99):25=4

1)9900:99=100

2)100:25=4

(4998:98):17=3

1)4998:98=51

2)51:17=3

(4800:75):16=4

1)4800:75=64

2)64:16=4

Թվերի բաժանելության հայտանիշը

           Թվերի բաժանելության հայտանիշը 10 5 2 3 9 4

10-ի բաժանվում են այն թվերը որոնք վերջանում են 0 թվանշանով։

5-ի բաժանվում են այն թվերը որոնք վերջանում են 0 կամ 5։

4-ի բաժանվում են այն թվերը որոնց վերջին 2 թվանշանները կազմումեն  4-ի բաժանվող թիվ կամ երկու 0-յով

3-ի կամ 9-ի բաժանվում են այն թվերը որոնց թվանշանների գումարը բաժանվում է 9-ի

2-ի բաժանվում են զույգ թվերը

922․83,12,65,129,1025,8371,6534,5355,893 թվերից առանձրացրեք նրանք որոնք բաժանվում են 3-ի 893,83,129, 12

923․որոշեք թե 91917,65382,56574,63,567,828 թվերից որոնքեն բաժանվում 9-ի։63

929․15,32,100,124,266,348,5000,301 թվերից առանձնացրեք նրանք որոնք բաժանվում են 4-ի։100,5000,32։

11.11.2021

748.

739x(296-18)-(644-600)x2=205354

1)296-18=278

2)644-600=44

3)739×278=205442

4)44×2=88

5)205442-88=205354

3680:20-(394-90):2=32

1)394-90=304

2)3680:20=184

3)304:2=152

4)184-152=32

(6992:38+6293:31)x15-349=5456

6992:38=184

6293:31=203

184+203=387

387×15=5805

5805-349=5456

16218:53+75×74-30=5826

1)16218:53=306

2)75×74=5550

3)5550+306=5856

4)5856-30=5826

Գործվածքի կտորի երկարությունը 48 մ էր։ Նրանից 7 անգամ կտրել են 3-ական մետր։ Քանի մետրով Է ամբողջ կտորի երկարությունը մեծ մնացորդի երկարությունից։Լուծում1)3×7=21 2) 48-21=27  3)48-27=21   Պատ․՝21 մ-ով։

Քաղաքային Գրադարանում կա 1033200 գիրք, համայնքային գրադարանում 24 անագամ պակաս, իսկ դպրոցականում 35 անգամ պակաս, քան համայնքայինում  ընդամենը քանի գիրք կա երեք գրադարաններում։Լուծում 1033200։24=43050 43050։35=1230  43050+1230+1033200=1077480   Պատ․՝1077480

Երկու մեքենաներ միանգամից իրար ընդառաջ են  դուրս գալիս երկու քաղաքներից որոնց հեռավորությունը 900 կմ է։ քանի ժամ հետո նրանց հեռավորությունն իրարից կլինի 150 կմ եթե նրանց արագություներն են 90կմ/ժ և 60կմ/ժ։Լուծում900-150=750 90+60=150 750:150=5 Պատ․՝5ժամում

09.11.2021.

644.Երկու մարդկանց հասակների գումարը 3մ 50սմ է նրանցից մեկի հասակը միուսի հասակից մեծե 10սմ-ով որքան է նրանց յուրաքանչյուրի հասակը։Լուծում350-10=340 340:2=170 170+10=180 Պատ․՝1մ70սմ և 1մ80սմ։

645․AևB քաղաքներից միաժամանակ իրար ընդառաջ դուրս եկան ապրանքատար և ճպնթաց գնացքները 2 ժամ անց գնացքները հանդիպեցին իսկ դրանից 3 ժամ անց ապրանքատար գնացքը հասավ B քաղաքը որքան էր ճպնթացի արագությունը եթե ապրանքատար գնացքի արագությունը 7 կմ /ժամ էր։Լուծում

646․Բույսի աճի արագությունը յուրաքանչյուր ամիս մեծանում  է 1 սմ-ով ինչ երկարություն կունենա բույսը 4 ամիս անց եթե աաջին ամսում նրա բարձրությունը 3 սմ-ից դարձել է չորս սմ։Լուծում4+4=8

ՑՈՐՅԱՆԻ ԾՈՎԵՐ


Հովե՜ր կ’անցնին.
Ու ցորյաններս հուշիկ հուշիկ կարթըննան.
Իրենց խորքեն կը հոսի դող մ’անսահման:
Գեղադալար կողերն ի վար բըլուրին
Ծովե՜ր կ’անցնին:

Հովե՜ր կ’անցնին.
Ա՛յնքան կ’հորդի, կը կատղի դաշտը հուռթի`
Որ պիտի հոն արածող ուլը խեղդի:
Գոգին մեջեն ալետատան հովիտին
Ծովե՜ր կ’անցնին:

Հովե՜ր կ’անցնին.
Ու ցորյանին պատմուճանները ծըփուն
Մերթ կը պատռին, մերթ կը կարվին փողփողուն:
Ըստվերի մեջ, լույսերու մեջ փրփրագին
Ծովե՜ր կ’ացնին:

Հովե՜ր կ’անցնին.
Քիստերուն տակ կ’ալեծփին եղիներ`
Ուր լուսնակն իր սափորին կաթն է հոսեր:
Կալերեն գյուղ, գյուղեն մինչև աղորին
Ծովե՜ր կ’անցնին:

Հովե՜ր կ’անցնին.
Զըմրուխտներով կը ծփա դաշտը անհուն:
Ծիտը կ’երգե թառած ճյուղի մ’օրորուն`
Մինչ իր տակեն ցորյաններու մոլեգին
Ծովե՜ր կ’անցնին,
Հովե՜ր կ’անցնին: